+38 (044) 334-54-85 +38 (067) 195-85-85 +38 (050) 145-85-45
магазин спецiй
(067) 195-85-85
 
(044) 334-54-85
(050) 145-85-45

Мигдаль – склад, корисні властивості та застосування

Отзывы о статье ( 2 )

Мигдаль - горіх знаменитий. Незважаючи на наукове визначення його до кісточкових плодів роду Сливи, за смаковими якостями та специфікою застосування ми вважаємо мигдаль горіхом, і із задоволенням сприймаємо епітети вчених на його адресу: королівський горіх, цар-горіх.

Користь мигдалю

Приголомшливий збалансований склад мигдалю допомагає при проблемах зі здоров'ям і перетворюють «королівський горіх» на дійсну цінність, яку можемо мати щодня.

З давніх-давен люди переконані в унікальних властивостях мигдалю. Наприклад, араби порівнюють горіх із божественним даром, усередині якого заховано щось таємниче та небачене. У Китаї філософи ототожнюють мигдаль із жіночим початком «інь», таким самим витонченим, аристократичним, із тонким вишуканим ароматом. Весільний атрибут в Америці говорить про те, що мигдаль несе щастя, кохання, достаток молодої сім'ї. В Англії та Італії горіх є символом достатку та родючості.

склад

Мигдаль має чудові смакові якості та унікальний склад, який переконує в правоті вчених, що рекомендують з'їдати щодня 5-10 горішків. По-перше, калорійність мигдалю досить висока — близько 600 ккал в 100 р. По-друге, хімічний склад настільки цікавий, що дані про нього дозволяють зрозуміти, у чому справжня цінність і користь мигдалю.

Состав миндаля

Для зручності викладу хімічного складу мигдалю та розуміння цих даних виділено дві групи:

 1. Компоненти, що становлять харчову цінність.
 2. Група фармакологічних активних речовин, що має лікувальний, лікувальний вплив на організм.

Харчова цінність мигдального горіха

 • Білки - 18,6 г. Незамінні та замінні жирні кислоти є цінними для організму. Вміст їх у мигдалі — 12 та 8 відповідно. Незамінні амінокислоти повинні обов'язково надходити ззовні, т.к. організмом не виробляються самостійно.
 • Жири - 57,7 р. За рахунок жирів забезпечується 30-35% калорійності раціону людини. Вони містяться у всіх клітинах організму. Більше того, є «запасними» клітинами, що акумулюють хімічну енергію. При нестачі їжі ця енергія буде використана організмом. Досить велика кількість ненасичених жирних кислот - 65%, що міститься в горіхах, дозволяє мигдалю знижувати холестерин і видаляти його з організму, не даючи атеросклерозу розвиватися. Потреба організму в таких жирних кислотах - 20-25 г на день і становить 5% від загальної калорійності раціону людини.
 • Вуглеводи - 13,6 г. Один з найголовніших компонентів їжі забезпечує потреби організму в енергії швидко та оперативно. Крохмаль (полісахарид), що міститься в рослині, допомагає просуванню їжі, знижує апетит, створює почуття насичення.

Купити Мигдаль

Хімічний склад мигдального ядра

 • Мінеральні речовини (макроелементи). Досить висока їх концентрація в мигдальному горіху забезпечує певні ферментативні реакції та функціонування біоелектричних систем. Необхідний запас мінералів буде забезпечений при поїданні кількох ядер горіха на день. Наприклад, 100 г мигдалю міститься 65% фосфору від добової норми, 67% магнію, 26% кальцію, 15% калію.
 • Мікроелементи: марганцю – 99%, міді – 110%, заліза – 46,5%, цинку – 28%. За цими цифрами стоїть здоров'я людини. Залізо бере участь у процесах кровотворення, конче необхідно гемоглобіну. Добова потреба людини у залозі - 15-20 мг. 100 г мигдалю перекривають половину добової норми. Мідь бере участь у неврологічних процесах, стимулює вироблення гормонів, бере участь у тканинному диханні. Марганець впливає обмін білків, входить до складу ферментних систем.
 • Вітаміни: В2 (рибофлавін) перекриває 78% щоденної потреби людини; В1 (тіамін) забезпечує нормальну діяльність нервової системи; В6 (піридоксин) - бере участь у транспортуванні кров'ю заліза, в роботі кишечника та нирок. Нестача вітаміну призведе до порушення роботи центральної нервової системи, з'явиться дерматит; В3 (пантотенова кислота) - потрібен організму для нормального зростання, харчування шкіри; вітамін С (аскорбінова кислота) забезпечує розумову та фізичну активність організму; вітамін Е (токоферол) забезпечує багато в організмі: дозрівання статевих клітин, бере активну участь у сперматогенезі, зберігає вагітність, діє як судинорозширювальний засіб. У 100 г мигдалю міститься 173% добової норми для людини.

Такий багатий вміст поживних та лікувальних компонентів робить мигдаль унікальним та корисним для здоров'я.

Застосування мигдалю

За даними кандидата біологічних наук В. Артамонова, наведених у науковій статті, мигдаль використовується таким чином:

 • 92% припадає на харчову промисловість,
 • 6% - на медицину,
 • 2% - на парфумерію.

Будова плоду мигдалю, та специфіка його використання дозволили формально помістити рослину до групи горіхоплідних. Насправді мигдальний горіх є кісточковим плодом, найцінніша частина якого — ядро, тобто. насіння. Мигдаль буває двох сортів: солодко-ядерний та гірко-ядерний. Останній має у своєму складі глікозид амігдаліну (3,5%), що вивільняє сильну отруту (синільну кислоту). Солодкий мигдаль використовується скрізь та широко. Горький використовується після промислової обробки та обережно.

Застосування мигдального горіха в медицині

 1. Жирне масло мигдалю використовується як розчинник для підшкірних ін'єкцій.
 2. Мигдаль застосовується при лікуванні шлунково-кишкового тракту.
 3. Використовується як седативний (заспокійливий) засіб.
 4. Корисний при лікуванні нирок, печінки, селезінки.
 5. Допомагає вивести жовч із організму, полегшує перебіг сечокам'яної хвороби.
 6. Відмінний засіб при лікуванні хвороб верхніх дихальних шляхів та кашлі.
 7. Необхідний хворим на цукровий діабет.
 8. Вміст жирних кислот у мигдалі знижує холестерин.
 9. Мигдаль активно виступає проти раку: достатня кількість природного антиоксиданту - вітаміну Е, перешкоджає розвитку онкозахворювань. Як природний антиоксидант знижує шкідливий вплив вільних радикалів, що утворюються в клітинах.
 10. Мигдаль для мозку є чудовим харчуванням, стимулює його діяльність, зміцнює пам'ять. Виявивши властивості горіха позитивно впливати на роботу мозку, вчені назвали мигдалику мозочка мозку, що відповідає за емоції та викид адреналіну в кров Амігдалою (Amygdalus - мигдаль).
 11. Горіх чудово справляється із проблемами чоловічого здоров'я. Мигдаль із медом для потенції визнаний ефективним засобом при регулярному вживанні, т.к. дієва допомога у проблемі проявляється через час, після накопичувального ефекту, акумулюючи лікувальні якості в організмі. Склад горіхів, багатий на вітаміни, кальцій, фосфор, йод та інші корисні речовини сам по собі сприятливо впливає на потенцію, а мигдаль з медом для потенції метаболізується ще краще, підвищуючи лікувальний вплив: розвиваються статеві залози, виробляється тестостерон, нормально функціонує простата.
 12. Мигдаль рекомендується при хворобах серця, цукровому діабеті, мігрені, анемії.
 13. Вживаючи горіхи , очищаються судини від бляшок, нормалізується обмін речовин.
 14. Використовується для нарощування м'язової маси, корисна після фізичних навантажень.
 15. Чинить знеболювальну, протисудомну дію.

Алергія на мигдаль

Всі горіхи входять до групи небезпечних алергенів. Найчастіше великий вміст білка провокує алергію. Багатий склад мигдалю, що містить окрім білка багато вітамінів, макро та мікроелементів може викликати алергічну реакцію, що настає відразу після їжі.

Основна причина – ослаблений імунітет. Вчені встановили, що в таких випадках імунна система, що захищає організм, сприймає білок як небезпечну речовину, виділяє в кров хімічну речовину — гістамін і вражає тканини слабкого організму (очі, шкіру, дихальні шляхи, ШКТ, легені та ін.)

У таких випадках, звичайно, слід звернутися до лікаря-алерголога. Але допомогти можуть і народні засоби: відвар ромашки, що використовується зовнішньо та внутрішньо. Допоможе також збирання трав (материнка, низка, лепеха, звіробій, коріння солодки), заварений на водяній бані. Приймати по 50 мл тричі після їди.

Як росте мигдальне дерево?

Квітучий мигдаль видно здалеку. Найкрасивіші у світі дерева ще до появи листя покриваються біло-рожевою ніжною піною і приваблюють тисячі туристів у різні куточки світу помилуватися незвичайним видовищем: численні рожеві бутони перетворюються на великі квіти білого та рожевого кольору. Жодне дерево не має такого зворушливого та чистого цвітіння, — вважав К.Г. Паустовський, як мигдаль.

Миндаль цветущий

Свято квітучого мигдалю відзначається 16 лютого. Цей день визнаний всесвітнім днем мигдалю та відзначається у країнах, де ростуть дивовижні дерева: в Ізраїлі, Іспанії, Італії, Китаї, Марокко, Португалії, США (Каліфорнія). У кожній країні визначили своє місце мигдалю:

 • в Ізраїлі – це символ безсмертя
 • у Китаї – символ процвітання та багатства
 • у Марокко впевнені, що плоди мигдалевого дерева приносять щастя. Побачений квітучий мигдаль уві сні, віщує виконання найзаповітнішого бажання.
 • на Канарських кістяках - це чудовий привід скуштувати місцеве мигдалеве вино та різноманітні солодощі. Свято квітучого мигдалю може тривати місяць, поки цвіте дерево, і перетворюється на свято фольклору з насиченою концертною програмою, барвистими ходами у національних костюмах [6].

Миндаль. Выращивание

Щодо мигдалю Природа застосувала кілька хитрих прийомів, щоб наділити ядра горіха найбільшою поживною та лікувальною цінністю.

 1. Вчені ботаніки встановили, що листя на гілках рослини завжди розташовані під певним кутом та у строгому порядку. Так листя отримає більше сонячного світла та вологи. Кожна рослина має свою величину кута, але завжди виражену чисельником і знаменником, складеним із цифр «золотого перерізу» ряду Фібоначчі. Так, у бука кут розташування листя дорівнює одній третій, у абрикоса – двом п'ятим, у груші – трьом восьмим, у мигдалю – п'яти тринадцятим.
 2. Першими на мигдальному дереві з'являються квіти і першими забирають необхідну сонячну енергію. Листя, що з'явилося потім, виконуючи захисну функцію для плодів, отримають і необхідну порцію корисних речовин, але вже в серпні мигдальне дерево листя скине. Хитрість полягає в тому, що енергія спрямовується лише на плоди та не витрачається на зелень.
 3. У вересні плоди виглядають зовсім інакше, і оболонка дозрілого горіха лопається. Через 2-3 тижні вона відокремлюється від кісточки.
 4. Вручну зібрати горішки неможливо. Тому дерево трусять і плоди, що впали, повинні обов'язково полежати 10 днів на землі, отримавши від неї додаткову енергію. Тільки після цього горіхи збирають та обробляють.
 5. З 40 видів мигдалю на Ла Пальмі росте найстаріший сорт горіха. На шорсткому, за формою більш плоскому горіху, природою накреслена явно виражена буква «Y», якою помічено найстаріший і найкорисніший мигдаль.

Декілька легенд про Мигдаль

Театралізовані вистави відтворюють грецьку легенду, за якою принцеса Філліда, юна і прекрасна, була закохана в сина Тесея — Акаманта, який переміг Мінотавра. Війна із троянцями розлучила закоханих на 10 років. Прекрасна принцеса не витримала довгої розлуки і померла від горя. Богиня Афіна, побачивши таке сильне кохання, перетворила дівчину на мигдальне дерево. Акамант, що повернувся з війни, дізнавшись про перевтілення коханої, обійняв деревце, яке відразу спалахнуло ніжними квітами, так схожими на рум'янець Філліди.

В арабських країнах знають свою історію мигдалю: у давнину правитель Алгарве, принц Ібн-Альмундін, полюбив прекрасну сіверянку Гільду, захоплену в полон. Одружившись з бранкою, арабський принц незабаром був вражений хворобою своєї юної дружини, викликаної небувалою тугою по північній батьківщині. Жодні ліки не допомагали, і тоді правитель висадив мигдалеві дерева по всій країні. Розквітаючі дерева покрили все королівство квітучим снігом, що нагадала юній Гільді батьківщину і вилікувала її від хвороби [5].

Плоди мигдального дерева, що мають подовжену форму, краї яких закінчуються своєрідною стрілкою, послужили символом жіночої краси: мигдалеподібна форма очей, названа так Омар Хайям завдяки довгому горіху, досі вважається ідеальною, тобто. еталоном краси. Гіркий аромат люди пов'язали з почуттями (мигдальний смак кохання) та криміналістикою (у багатьох детективах при розслідуванні різних злочинів найчастіше є запах гіркого мигдалю).

Історія про мигдаль

История о миндале

Наукова латинська назва мигдалевому дереву Prunus dulcis, Amygdalus дав Колумелла — давньоримський вчений у 12-томному трактаті про сільське господарство. Існує кілька версій походження назви мигдалю. З них найпоширеніші – три:

 1. Amygdalus означає «гарне дерево»;
 2. Amygdalus - ім'я фінікійської богині краси Амігдали;
 3. Amygdalus - "пробуджується", рано розквітає.

Про батьківщину мигдалю також є кілька припущень: північна Африка, Китай, Індія, Кавказ. Найпоширеніша версія - родом мигдаль із Передньої Азії, включаючи Середню Азію та Середземномор'я. Про це свідчить Біблія, казки «Тисяча та одна ніч» та інші джерела цього регіону. Так, у Біблії розповідається, як боротьба за першість 12 ізраїлевих колін зважилася за допомогою сухої палиці з мигдалю, що належав старшому братові Мойсея Арону. З усіх 12 жезлів, принесених головами пологів, розквіт і приніс плоди тільки жезл з мигдалевого дерева. Мигдаль став символом чистоти Діви Марії і найчастіше на іконах німб над її головою став зображуватися у витягнутій формі, що нагадує мигдальний горіх.

До Європи рослину завезли араби. Вони навчили європейців готувати із нього соуси, приправи, марципан, нугу. Китайські купці, перевозячи товар Шовковим шляхом, харчувалися смачними горіхами, що надають силу і бадьорість. У XVII столітті мигдаль потрапив до Америки, Каліфорнію.

Сьогодні це найбільший виробник "королівського горіха" у світі. Але не лише легендами, славетною історією та красою славиться мигдаль.

Список літератури:

 1. Артамонов В. Мигдаль. Наука та життя. - № 3. - 1989
 2. Лінчевський І. А. Amygdalus communis - Мигдаль звичайний. Флора СРСР. 30т.
 3. Блінова К. Ф. та ін. Ботаніко-фармакогностичний словник: Справ. допомога. Вища шк. 1990.
 4. Фолі Дж. Енциклопедія знаків та символів. М., 1997.
 5. Холл Дж. Словник сюжетів та символів у мистецтві. М., 1999.
 6. Шейніна Є. Я. Енциклопедія символів. М., 2001.
 7. Мигдаль (AMYGDALUS) сем. Розоцвіті. Горіхова енциклопедія.

Автор Антонова Ирина

Автор статті: (доцент КНИТУ)

Дата публікації:

Дата оновлення: 28-01-2022

Оставить комментарий

Оцените статью
empty starempty starempty starempty starempty star
Captcha Обновить код

Комментарии к статье

 • 07-06-2017 :

  Решил сделать покупку и заказал миндаль в данном интернет-магазине именно после прочтения статьи. Очень грамотно написано, интересно было узнать про выращивание ореха.

 • 24-07-2016 :

  +

Закрыть
Логин (Имя пользователя):
Пароль:
 Забыли пароль?